Twoje idealne wakacje
Najciekawsze miejsca na wyciągnięcie ręki.

Infolinia +48 94 355 43 69 (pon-pt, 8:00-17:00)

Newsletter

Ciekawe informacje i oferty czekają!
Zapisz się do naszego newslettera.

Ustka

Opis miejscowości

Ustka to stare miasto, które we wczesnym średniowieczu było niewielką kaszubską osadą rybacką. Wyjątkowy klimat dawnej Ustki wciąż można poczuć wśród rybackich domów przy ulicach Marynarki Polskiej i Kosynierów. Port, który był sercem wioski też powstał jeszcze w średniowieczu, a miejscowość rozbudowała się wokół niego.

Molo – cudowne miejsce na spacery

Niewątpliwie największą atrakcją Ustki są dwa mola - wschodnie i zachodnie. Ich historia sięga początków portu, ale obecny kształt zyskały na przełomie XIX/XX wieku.

Co warto zobaczyć?

Port to jedno z ciekawszych miejsc w mieście, gdzie znajduje się skwer im. Jana Pawła, dawniej nazywany Zaułkiem Kapitańskim. Warto też wybrać się do Magazynu Spirytusu oraz Czerwonej Szopy, czyli bazy ratowników. Niewątpliwie atrakcyjna jest też Latarnia Morska z 1892 roku, która mieści się u nasady wschodniego falochronu. Pasjonatów tematów wojennych na pewno zainteresują bunkry przy plaży zachodniej.

Spacer po promenadzie

Promenadę Nadmorską stworzono w 1875 roku i od tamtej pory stanowi najlepsze miejsce na rodzinne spacery. Ponadto już w 1911 roku zaczęto rozbudowywać nadmorską infrastrukturę wypoczynkową, która była wzorowana na łazienkach w Sopocie.

Łazienki i zimne kąpiele

Łazienki w Ustce to doskonałe miejsce, w którym można zażyć kąpieli i wielu leczniczych zabiegów. Ich początek sięga 1912 roku i od tamtej pory nie straciły na popularności. Początkowo można tam było zażyć zimnych kąpieli, ale z czasem, gdy powstał Zakład Przyrodoleczniczy, zaczęto oferować kąpiele w podgrzanej wodzie morskiej.

Coś dla zdrowia…

W sześciu uzdrowiskach na terenie Ustki można leczyć choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, kardiologiczne, nadciśnienie, jak również choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest to oczywiście zasługa klimatu o właściwościach leczniczych oraz dostępnych na tych terenach naturalnych surowców, jak solanka chlorkowo-sodowa, jodkowa, hipotermalna oraz torf borowiny.

Kąpieliska

Na terenie miasta wyznaczono dwa kąpieliska - Ustka Wschód o długość 500 m linii brzegowej oraz Ustka Zachód o długość 200 m.

Zabytki

Będąc w Ustce warto zobaczyć zabytkową Latarnię Morską, dawne osiedle rybackie, bulwar portowy, Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Na mapie zwiedzania warto też umieścić pomnik "Umierający wojownik", ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej, jak również pomnik Fryderyka Chopina w Parku Nadmorskim.

Idziemy na wycieczkę!

W okolicy Ustki przebiegają szlaki:

  • Doliny Słupi o długości 95 km.
  • Kraina lasów i jezior o długości 34,5 km.
  • Krajobrazów młodoglacjalnych, który przebiega przez teren Parku Krajobrazowego.
  • Słowińców mający początek w Łebie, o długości 39 km.
  • Doliną Łupawy, który łączy Słowiński Park Narodowy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi, o długości 68 km.
  • Część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij