Twoje idealne wakacje
Najciekawsze miejsca na wyciągnięcie ręki.

Infolinia +48 94 355 43 69 (pon-pt, 8:00-17:00)

Ustka

Opis miejscowości

Ustka to stare miasto, które we wczesnym średniowieczu było niewielką kaszubską osadą rybacką. Wyjątkowy klimat dawnej Ustki wciąż można poczuć wśród rybackich domów przy ulicach Marynarki Polskiej i Kosynierów. Port, który był sercem wioski też powstał jeszcze w średniowieczu, a miejscowość rozbudowała się wokół niego.

Molo – cudowne miejsce na spacery

Niewątpliwie największą atrakcją Ustki są dwa mola - wschodnie i zachodnie. Ich historia sięga początków portu, ale obecny kształt zyskały na przełomie XIX/XX wieku.

Co warto zobaczyć?

Port to jedno z ciekawszych miejsc w mieście, gdzie znajduje się skwer im. Jana Pawła, dawniej nazywany Zaułkiem Kapitańskim. Warto też wybrać się do Magazynu Spirytusu oraz Czerwonej Szopy, czyli bazy ratowników. Niewątpliwie atrakcyjna jest też Latarnia Morska z 1892 roku, która mieści się u nasady wschodniego falochronu. Pasjonatów tematów wojennych na pewno zainteresują bunkry przy plaży zachodniej.

Spacer po promenadzie

Promenadę Nadmorską stworzono w 1875 roku i od tamtej pory stanowi najlepsze miejsce na rodzinne spacery. Ponadto już w 1911 roku zaczęto rozbudowywać nadmorską infrastrukturę wypoczynkową, która była wzorowana na łazienkach w Sopocie.

Łazienki i zimne kąpiele

Łazienki w Ustce to doskonałe miejsce, w którym można zażyć kąpieli i wielu leczniczych zabiegów. Ich początek sięga 1912 roku i od tamtej pory nie straciły na popularności. Początkowo można tam było zażyć zimnych kąpieli, ale z czasem, gdy powstał Zakład Przyrodoleczniczy, zaczęto oferować kąpiele w podgrzanej wodzie morskiej.

Coś dla zdrowia…

W sześciu uzdrowiskach na terenie Ustki można leczyć choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, kardiologiczne, nadciśnienie, jak również choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest to oczywiście zasługa klimatu o właściwościach leczniczych oraz dostępnych na tych terenach naturalnych surowców, jak solanka chlorkowo-sodowa, jodkowa, hipotermalna oraz torf borowiny.

Kąpieliska

Na terenie miasta wyznaczono dwa kąpieliska - Ustka Wschód o długość 500 m linii brzegowej oraz Ustka Zachód o długość 200 m.

Zabytki

Będąc w Ustce warto zobaczyć zabytkową Latarnię Morską, dawne osiedle rybackie, bulwar portowy, Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Na mapie zwiedzania warto też umieścić pomnik "Umierający wojownik", ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej, jak również pomnik Fryderyka Chopina w Parku Nadmorskim.

Idziemy na wycieczkę!

W okolicy Ustki przebiegają szlaki:

  • Doliny Słupi o długości 95 km.
  • Kraina lasów i jezior o długości 34,5 km.
  • Krajobrazów młodoglacjalnych, który przebiega przez teren Parku Krajobrazowego.
  • Słowińców mający początek w Łebie, o długości 39 km.
  • Doliną Łupawy, który łączy Słowiński Park Narodowy z Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi, o długości 68 km.
  • Część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij